Novinky
středa, 06. dubna 2016

POMOZTE OSTRAVICI I VY

POMOZTE OSTRAVICI I VY! POTŘEBUJEME MOBILIÁŘ A POMOCNÍKY.

pátek, 26. února 2016

VEŘEJNÁ DEBATA ÚNOR 2016

„Nechceme tam stavět nic nového, máme objekt, který má úžasné renomé. Je středa večer a Stará Aréna v centru Ostravy praská ve švech. Mezi hosty sedí zástupci města i další odborníci.

pátek, 05. prosince 2014

Veřejná debata listopad 2014

Veřejná debata proběhla 25.11. v budově bývalého hotelu Palace. Účast byla hojná, děkujeme všem co přišli a na debatě se svými příspěvky podíleli.

Média

středa, 25. května 2016

25. 5. 2016, Ostravica měla ožít divadlem. Nesmí, z bezpečnostních důvodů

Rozčarování zažívají Ostravané, kteří se těšili, že zchátralý módní dům Ostravica-Textilia ožije kulturou. Plánované akce se tam totiž letos zřejmě neuskuteční. Z bezpečnostních důvodů. 

celý článek zde

úterý, 24. května 2016

24. 5. 2016, Move fest zrušil jednu premiéru, do zchátralé budovy nesmí diváci

Jeden z vrcholů festivalu Move fest Ostrava, čtvrteční premiéra pohybové inscenace Luxury Memories, se z technických důvodů neuskuteční. Autorka pro představení vybrala netradiční prostor zchátralého a nevyužívaného obchodního centra Ostravica Textilia. Do objektu ale zatím s ohledem na bezpečnost nesmějí diváci. ČTK to dnes řekla ředitelka festivalu a zároveň autorka hry Jana Ryšlavá.

celý článek zde

pátek, 04. března 2016

4.3.2016, Ostravica 2020 - report z debaty

Informace a popis nového plánu majitele bývalého obchodního domu Ostravica.

3.února proběhla jedna z mnoha diskuzí na téma, co s bývalým obchodním domem Ostravica v centru Ostravy. Samozřejmě jsem byl u toho přítomen, tedy mohu poskytnout pohled na novou vizi a na to, jak celý večer probíhal.

celý článek zde
středa, 02. března 2016

2.3.2016, U Ostravice-Textilie stála fronta na její otevření

Chátrající Ostravica-Textilia v centru města opět přitáhla pozornost. Ve úterý se u ní začaly shromažďovat desítky lidí, kteří tak chtěli vyjádřit podporu její záchraně.

Celý článek zde

úterý, 01. března 2016

1.3.2016, události v regionech, 15:30 minuta

Místo ruiny a obchodního centra multižánrové centrum s kluby nebo působištěm umělecké školy. Takový je plán současných majitelů. Stavba nutně potřebuje rekonstrukci. Existují ale otazníky, jak by se celý projekt mohl financovat.

Události v regionech

úterý, 01. března 2016

1.3.2016, Palace, Ostravica i skelet. Roste naděje na vzkříšení "vředů" Ostravy

Ostravica-Textilia. Jatka. Hotel Palace... Ačkoli jde o historické budovy v centru Ostravy, které patří mezi chráněné památky nebo stojí v památkové zóně, jsou už dlouho prázdné a některé zchátraly tak, že jim hrozí zánik. Jaký bude jejich další osud?

Celý článek zde

sobota, 06. února 2016

6.2.2016, Chátrající Ostravica-Textilia se má proměnit v centrum pro mladé

Multižánrový klub, coworkingové centrum nebo umělecká škola. To všechno by mohlo v budoucnu vzniknout v prostorách chátrajícího obchodního domu Ostravica-Textilia. Alespoň to plánuje současný majitel památkového komplexu. Své vize poprvé představil na veřejné debatě.

Celý článek zde

čtvrtek, 04. února 2016

4.2.2016, události v regionech, Ostravice stále chátrá, majitel má další vizi

Nové vize místo ruin. V Ostravě proběhla veřejná debata na téma budoucnosti chátrajícího objektu Ostravica-Textilia. Debaty se zúčastnil také primátor Tomáš Macura a zástupce majitele.

Události v regionech

středa, 07. října 2015

7.10.2015, Majitel zchátralé Ostravice má ideu záchrany. Bez dotací to nepůjde

Rok a půl poté, co převzal zchátralý obchodní dům Ostravica-Textilia v centru Ostravy nový majitel, se jeho stav nezměnil. Nyní však alespoň prozradil, jak by s ním chtěl naložit. Podle jeho zástupce by tam mohlo být kulturní centrum zaměřené na východní Slezsko včetně katovického regionu. Čistě komerční využití je vyloučeno, protože chce na většinu nákladů získat dotace.

 Celý článek zde

pátek, 29. května 2015

29.5.2015, Otevření infostezky v okolí bývalého módního domu Ostravica-Textilia

Ve čtvrtek 28. 5. 2015 byla otevřena informační stezka v okolí bývalého módního domu Ostravica-Textilia. U otevření nechyběl ani fotograf Ostravablog.cz, Werner Ullmann a tak vám přinášíme jeho fotoreportáž.

Celý článek zde

čtvrtek, 21. května 2015

21.5.2015, Ostrava žádá peníze od firmy, která město žaluje o 1,6 miliardy

Ostrava, která je ve sporu s bývalým vlastníkem obchodního domu Ostravica-Textilia, vyzvala společnost Amádeus Real, ať uhradí splátky kupní ceny za městské pozemky i smluvní pokuty.

Celý článek zde

neděle, 17. května 2015

17.5.2015, Tak co tedy bude s Ostravicí Textilií?

V dubnu se v ostravském Divadle loutek debatovalo o stavu městského centra. Mezi hosty tehdy seděl také Daniel Zeman, vedoucí projektu Ostravica 2020. Mimo jiné slíbil veřejnosti, že se přesně v polovině května dočká prvního komplexního návrhu na revitalizaci bloku budov kolem obchodního domu Ostravica-Textilia. Dnes máme 17. 5. a je velmi pravděpodobné, že deadline dodržen nebude. Pojďme si v krátkosti shrnout, jak jsme se do této anabáze dostali.

Celý článek zde

sobota, 11. dubna 2015

11.4.2015, Ilona Rozehnalová: "Je důležité, že lidé ještě nerezitnovali"

Ilona Rozehnalová je bezesporu jednou z nejvýraznějších postav ostravské nezávislé kultury. Majitelka a provozovatelka ostravského antikvariátu Fiducia pořádá desítky autorských čtení, kulturních akcí, výstav, workshopů, besed s významnými osobnostmi, literárních festivalů nebo přednášek z oblasti historie a architektury. V poslední době se stala neoficiálním mluvčím občanské veřejnosti zasazující se o oživení centra města a záchranu historických budov. Jako předsedkyně Okrašlovacího spolku se letos s ostatními členy pustila do boje s větrnými mlýny – iniciativa #Ostravajevcentru má pomoci v hledání budoucí podoby historického centra města.

Celý článek zde

čtvrtek, 05. února 2015

5.2.2015, Podnikatelé zachraňují Ostravicu

Někdejší perla města, bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia, se proměnila v ruinu. Její vzkříšení sliboval podnikatel Kamil Kolek, pak dvě firmy. Všichni pohořeli. Teď přicházejí další zachránci. Uspějí? Své plány představili MF DNES.

Celý článek zde

úterý, 27. ledna 2015

27.1.2015, Podpoří zmrtvýchvstání Ostravice dotace z EU?

Primátor připustil, že by se na budoucím využití bývalé Ostravice-Textilie podílelo i město. Ovšem pouze za podpory peněz z Evropské unie.

Celý článek zde

pondělí, 12. ledna 2015

12.1.2015, Primátor se poprvé sešel s majitelem Ostravice-Textilie

Magistrát města Ostravy v uplynulých dnech předal stavebnímu úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz znalecký posudek stavu bývalého módního domu Ostravica-Textilia. Statici doporučují, aby vlastník provedl zabezpečovací práce na památkově chráněném objektu.

Celý článek zde

čtvrtek, 27. listopadu 2014

27.11.2014, Majitel Ostravice-Textilie si ani po půl roce neví rady

Jednatel společnosti dává městu za vinu stav, ve kterém se komplex budov nyní nachází. Město to nepovažuje za šťastný začátek spolupráce, o které vlastník budov uvažuje.

Celý článek zde

středa, 26. listopadu 2014

26.11.2014, Reportáž z ruin

Vstupuji do objektu s oranžovou helmou na hlavě. Všude jen suť a prach. Desetičlenná skupina kvapem probíhá vybydleným obchodním domem a prostory bývalé banky. Nánosy ptačího trusu se nám lepí na podrážky. Průvodkyně se zastavuje u oprýskaného zábradlí a pokyne hlavou dolů. Kdysi výstavní schodiště se za posledních čtrnáct let proměnilo v ruinu. Stejně jako celý zbytek obchodního domu Ostravica Textilia. Nevěřícně zíráme. 

Celý článek zde

středa, 26. listopadu 2014

26.11.2014, Obrazem: Ostravica-Textilia v posledním tažení?

Komplex tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia má od letošního března nového majitele. Ten včera umožnil veřejnosti prohlédnutí interiérů. Pro OstravaBlog.cz nafotil současný stav Ondřej Polanský. 

Celý článek zde

středa, 26. listopadu 2014

26.11.2014, Tma, plíseň a sutiny

Nový majitel zchátralého módního domu Ostravica -Textilia po mnoha letech umožnil zájemcům prohlídku kdysi honosné adresy v centru Ostravy. A byla to procházka hodně tristní. Z kdysi luxusního komplexu budov se stalo takřka zbořeniště.

Celý článek zde

středa, 26. listopadu 2014

26.11.2014, Ostravica Textilia - aktuální situace a foto

V úterý 26.11.2014 byla za relativně velkého zájmu novým vlastníkem objektu Ostravica Textilia zpřístupněna k prohlédnutí vnitřní část zdevastovaného bloku budov. Stav nebudeme komentovat, fotky Lukáše Kaboně mluví za vše. Později se konala veřejná diskuze za účasti majitele, ředitelky Národního Památkového Ústavu i zástupců města. 

Celý článek zde

středa, 19. listopadu 2014

19.11.2014, události v regionech

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala ostravská radnice kvůli stavu komplexu budov obchodního domu Ostravica. Po poslední prohlídce minulý týden jsou podle hlavního architekta budovy v havarijním stavu. 

Události v regionech, Ostrava