Novinky
středa, 06. dubna 2016

POMOZTE OSTRAVICI I VY

POMOZTE OSTRAVICI I VY! POTŘEBUJEME MOBILIÁŘ A POMOCNÍKY.

pátek, 26. února 2016

VEŘEJNÁ DEBATA ÚNOR 2016

„Nechceme tam stavět nic nového, máme objekt, který má úžasné renomé. Je středa večer a Stará Aréna v centru Ostravy praská ve švech. Mezi hosty sedí zástupci města i další odborníci.

pátek, 05. prosince 2014

Veřejná debata listopad 2014

Veřejná debata proběhla 25.11. v budově bývalého hotelu Palace. Účast byla hojná, děkujeme všem co přišli a na debatě se svými příspěvky podíleli.


Německý dům

Když v roce 1894 dostavěli Češi svůj Národní dům (dnešní Divadlo Jiřího Myrona), tak přikročili Němci ke stavbě svého domu u Nádražní třídy, Poláci dostavěli svůj dům roku 1907. Projekt Německého domu vypracoval architekt Felix Neumann ve slohu nizozemské renesance. Pod vedením moravskoostravského stavitele Josefa Zubra byla stavba zahájen a v dubnu roku 1893 a dostavěna v květnu roku 1895. Nezvykle vyhlížející budova s mnoha věžičkami a charakteristickou fasádou z červených cihel zahrnovala kromě reprezentačních prostor s velkým slavnostním sálem, také restauraci a divadelní sál. Slavnostní otevření proběhlo 2. června 1895 za široké účasti představitelů města a okolních obcí, státních orgánů a spolků - v drtivé většině samozřejmě německých. Ostravští Češi, kteří vybudovali svůj Národní dům již o rok dříve, záhy přiřkli této budově hanlivou přezdívku "Trucburg".

V roce 1904 bylo prostranství před ním upraveno na malý sad s pomníkem F. Schillera. V prostoru za domem byl roku 1904 přistavěn pavilon pro 120 osob. Velký sál tohoto pavilonu sloužil jako divadlo, jelikož jeho budova ještě nebyla otevřena. Údajně ve 20. století patřilo mezi nejlepší německá divadla v republice. V roce 1929 byl sad zrušen a na jeho místě byla postavena spořitelna. Zbytek sadu byl upraven na náměstí, které dostalo název Schillerovo, dnes známé pod pojmem Edvarda Beneše. Budova měla sloužit ke kulturním, společenským a politickým aktivitám. Osud tohoto domu skončil zbytečně roku 1945, kdy byl vydán příkaz k jeho demolici. Protože pro Čechy to byl symbol nenáviděného nacistického režimu a vše co bylo německé, bylo v té době nepřijatelné. Nakonec ho museli zbourat sami Němci, kteří byli internovaní v pracovních táborech na území Ostravy.